Skip to navigation Skip to content Skip to footer

2018-19 NJCAA Region XII Men's Basketball Awards

2019 NJCAA Region XII All-Region Teams

NJCAA DIVISION II FIRST TEAM ALL-AMERICANS
NAME SCHOOL POS HT WT YR HOMETOWN HIGH SCHOOL
Sean McNeil Sinclair CC G 6-  4   FR Union, KY Cooper
Ty'Sean Sheppard Ancilla College C 6-  3 165 SO South Bend, IN Clay

 

NJCAA DIVISION II SECOND TEAM ALL-AMERICANS
NAME SCHOOL POS HT WT YR HOMETOWN HIGH SCHOOL
Henry Speight Mott CC G/F 6-  3 215 SO Saginaw, MI Saginaw
Lacey Wilson Edison State CC G/F 6-  5   FR Rock Island, IL Davenport North

 

NJCAA DIVISION III THIRD TEAM ALL-AMERICAN
NAME SCHOOL POS HT WT YR HOMETOWN HIGH SCHOOL
Azende Johnson Hocking College G 6-  2 160 FR Columbus, OH Walnut Ridge

 

NJCAA DIVISION II NATIONAL TOURNAMENT ALL-TOURNAMENT TEAM
NAME SCHOOL POS HT WT YR HOMETOWN HIGH SCHOOL
Ty'Sean Sheppard Ancilla College G 6-  3 165 SO South Bend, IN Clay

 

DIVISION II ALL-REGION TEAM
NAME SCHOOL POS HT WT YR HOMETOWN HIGH SCHOOL
Henry Speight Mott CC G/F 6-  3 215 SO Saginaw, MI Saginaw
Runako Ziegler Schoolcraft College G 6-  3 180 SO West Bloomfield, MI Walled Lake Central
Goliath Mitchell Delta College G 6-  1   FR Flint, MI Grand Blance
Leon Ayers Henry Ford College G 6-  5 175 FR Troy, MI Troy
Omari Duncan St. Clair County CC G/F 6-  4   FR Flint, MI Carmen-Ainsworth
John Slater Oakland CC G 6-  1 195 SO Detroit, MI Lowndes
Ty'Sean Sheppard Ancilla College G 6-  3 165 SO South Bend, IN Clay
Sam Ryans Grand Rapids CC F 6-  1 205 SO Kentwood, MI East Kentwood
Jaylen Rutherford Mid Michigan College G 6-  2 170 FR Grand Blanc, MI Davison
William Otole Grand Rapids CC G 5-11 150 SO Grand Rapids, MI Tri-Unity Christian
Mike Barnfield Glen Oaks CC G/F 6-  4 190 SO Fort Wayne, IN R. Nelson Snider
Tevin Ali Lansing CC F 6-  6 200 FR Lansing, MI Waverly
Sean McNeil Sinclair CC G 6-  4   FR Union, KY Cooper
Lacey Watson Edison State CC G/F 6-  5   FR Rock Island, IL Davenport North
James Anderson Cuyahoga CC WF 6-  5 195 SO Roswell, GA Roswell
John Dawson Lakeland CC G 6-  2 190 FR Huntington, WV Huntington
Tre'maine Gray Sinclair CC G 6-  0   SO Akron, OH Firestone
James Graham Cuyahoga CC F/C 6-  7 235 FR Louisville, KY Apollo

 

DIVISION III ALL-REGION TEAM
NAME SCHOOL POS HT WT YR HOMETOWN HIGH SCHOOL
Azende Johnson Hocking College G 6-  2 160 FR Columbus, OH Walnut Ridge
Corey Baker Columbus State CC G 6-  1   FR Pickerington, OH North
Justin Newman Lorain County CC G 6-  2   SO Cincinnati, OH Robert A. Taft
Jovon Jones Lorain County CC C 6-  7   SO Elyria, OH F.B.C.S
Jarell Giles Hocking College G 5-  8 125 SO Flint, MI Carman-Ainsworth
Amir Solomon Owens CC G 5-11 175 FR Akron, OH Copley