• Friday, Mar 24
    Cincinnati State Technical & C vs
    80
    Essex County College
    83
    NJCAA Division II Women's Basketball Tournament
  • Thursday, Mar 23
    St. Louis Community College vs
    64
    Kalamazoo Valley CC
    62
    NJCAA Division II Women's Basketball National Tournament
  • Thursday, Mar 23
    Cincinnati State Technical & C vs
    63
    Kirkwood CC
    65
    NJCAA Division II Women's Basketball Tournament
  • Wednesday, Mar 22
    Macomb CC vs
    61
    Guilford Technical CC
    73
    NJCAA Division II Women's Basketball National Tournament
  • Wednesday, Mar 22
    Kalamazoo Valley CC vs
    41
    Johnson County CC
    77
    NJCAA Division II Women's Basketball National Tournament
  • Tuesday, Mar 21
    Macomb CC vs
    54
    Monroe Community College
    64
    NJCAA Division II Women's Basketball National Tournament
  • Tuesday, Mar 21
    Moraine Valley CC vs
    71
    Kalamazoo Valley CC
    77
    NJCAA Division II Women's Basketball National Tournament
  • Tuesday, Mar 21
    Cincinnati State Technical & C vs
    72
    Parkland College
    65
    NJCAA Division II Women's Basketball Tournament
  • Saturday, Mar 11
    Cincinnati State Technical & C vs
    92
    Owens CC
    85
    NJCAA District I Women's Basketball Tournament Championship
  • Saturday, Mar 11
    Delta vs
    46
    Macomb CC
    54
    NJCAA District H Women's Basketball Tournament Championship
  • Saturday, Mar 11
    Lake Michigan at
    49
    Kalamazoo Valley CC
    70
    NJCAA District G Women's Basketball Tournament Championship
  • Friday, Mar 10
    Sinclair CC vs
    43
    Owens CC
    57
    NJCAA District I Women's Basketball Tournament Semi-Final #1
  • Friday, Mar 10
    Schoolcraft vs
    (OT) 50
    Delta
    58
    NJCAA District H Women's Basketball Tournament Semi-Final #1
  • Friday, Mar 10
    Cuyahoga CC vs
    55
    Cincinnati State Technical & C
    81
    NJCAA District I Women's Basketball Tournament Semi-Final #2
  • Friday, Mar 10
    Mott CC vs
    40
    Macomb CC
    59
    NJCAA District H Women's Basketball Final Semi-Final #2
  • Friday, Mar 10
    Muskegon CC at
    52
    Lake Michigan
    55
    NJCAA Region XII District G 2nd Round Game St. Clair County CC
  • Friday, Mar 10
    Ancilla at
    53
    Kalamazoo Valley CC
    73
    NJCAA District G Women's Basketball Tournament Semi-Final #2
  • Tuesday, Mar 7
    Ancilla at
    77
    Muskegon CC
    43
    NJCAA District G Quarterfinal
  • Tuesday, Mar 7
    Lansing CC at
    46
    Muskegon CC
    65
    NJCAA District G Women's Basketball Tournament Quarterfinal #2
  • Tuesday, Mar 7
    St. Clair County CC at
    48
    Mott CC
    78
    NJCAA District H Women's Basketball Tournament Quarterfinal #3
2017-18 Women's Basketball Rosters
Ancilla
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
2Khalilah Abdullah5-4SOGNiles, MI
3Markeysha Coleman5-2FRGGary, IN
4Tanaia Allen5-4SOGIndianapolis, IN
5Alyssa Williams5-1FRGSouth Bend, IN
10LaRae Roscoe5-2FRGIndianapolis, IN
11Daja Faust5-2FRGWhiting, IN
13Donshae Daniels5-10SOFIndianapolis, IN
14Camryn Kopka5-5FRGWinamac, IN
21Quaynika Merriweather5-8SOGKokomo, IN
22Hannah Stolte5-9SOFWanatah, IN
24Karson Williams6-1SOFKingsbury, IN
32Brynda Krueger5-10SOFMentone, IN
34Jaden Conard5-9FRFWolcottville, IN
Tom Robbins - Head Coach - 4th season
Gary Christlieb - Assistant Coach - 1st season
Levi Shedrow - Manager
Kim Richey - Athletic Trainer
Jordan Wietzel - Athletic Trainer
Delta
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
0Starlyn Farriell5-3FRGHouston, TX
1Harmany Williams5-4SOGFlint, MI
2Rayona Ramsey5-5FRGSaginaw, MI
3Rachel Briggs5-2SOGMontrose, MI
4Marisa Morton5-4FRGUnionville, MI
11Makoya Denham5-3FRGBerkley, MI
12Alexis Sanch5-7SOGStandish, MI
20Kyla Breckenridge5-5FRGBirch Run, MI
21Shallon Grawey5-11SOCHarbor Springs, MI
22Haley Brefka5-7FRFSaginaw, MI
23Carlee Hutchinson5-5FRGFreeland, MI
24Brianna Herner5-7SOFBently, MI
32Waskwane Stonefish5-3SOGSuttons Bay, MI
33Rylee Pankow5-10FRCBay City, MI
34Alyssa Mudd5-10FRFMidland, MI
42Alexia Holmes5-11SOCSaginaw, MI
Shonda Long - Head Coach - 1st season
Alton Sanders - Assistant Coach - 1st season
Jesse Torres - Athletic Trainer
Benicia Garcia - Manager
Javon Long, Jr - Manager
Glen Oaks CC
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
3Amazshea Lee5-4FRGMilwaukee, MI
5Arendine Cardiel5-4FRGSturgis, MI
12Gabrielle Russell5-10SOF/GSouth Bend, IN
13Tacaya Bryant5-4FRGOrlando, FL
15Kyana Buck6-2FRF/CDowagiac, MI
20Allyah Smith5-8FRFColon, MI
20Lakara Taylor5-10FRFSouth Bend, IN
24Delainy Krebs5-11FRFWhite Pigeon, MI
32Jenisis Pope5-8FRFKissimmee, FL
34Chyna McMillian5-7FRGPortage, MI
42Sirena Pitts6-0FRF/COralndo, FL
50Jeshe Rhodes5-7FRFThree Rivers, MI
Morgan Balcom - Head Coach - 1st season
Grand Rapids CC
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
2Mya Jordan5-11FRG/FKentwood, MI
3Claire Flewelling5-6SOGLudington, MI
4Brooklyn Barnes5-8FRGCaledonia, MI
10Qua Draper5-5SOGGrand Rapids, MI
11Cam Beals5-3FRGRockford, MI
13Josie Manion5-7SOGSaranac, MI
14Rayven Mondy5-6FRGKentwood, MI
15Hallee Breimayer5-9FRGBelding, MI
20Delanie King5-8SOGLakeview, MI
21Ashley Bowen5-11FRG/FHoward City, MI
22Makayla Beld6-0SOF/CHudsonville, Mi
23Aalyiah Sargent5-6FRGCedar Springs, MI
31Cierra Smith5-9FRG/FGrand Rapids, MI
33Emily Pendred5-10SOFEast Lansing, MI
44Kenzie Omness5-11FRF/CGrandville, Mi
David Glazier - Head Coach - 2nd season
Quistelle Williams - Assistant Coach - 2nd season
Regan Cross - Volunteer Assistant Coach - 1st season
Mike Roche - Athletic Trainer
Ben Brown - Statistican
Tyler Heard - Manager
Jackson
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
1Arjanae Morgan5-4FRGKalamazoo, MI
3Sydney Brown5-6SOGPort Huron, MI
4Sandra Guilford5-9FRGDetroit, MI
5Kristaun Boykins5-6FRGSaginaw, MI
10Zoe Glass5-7SOGLansing, MI
11Claire Klintworth5-8FRGJackson, MI
12Andrea Ford5-7FRGFairview, MI
14Anastasia Ramos5-7SOG/FGrand Rapids, MI
22Jordan Blanks6-0FRFDetroit, MI
24Allie Teeple5-9FRG/FGibsonburg, OH
30Dajunae Favorite5-7FRGSaginaw, MI
32Jililan Fullerton5-7FRGGrass Lake, MI
34Chelsea Palmer6-0SOFBrooklyn, MI
42Kelsey Underhile5-6SOG/FStockbridge, MI
Heather Brown - Head Coach - 3rd season
Tashia Pratt - Assistant Coach - 2nd season
Rochelle Richardson - Manager
Steve Pingston - Athletic Trainer
Kalamazoo Valley CC
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
00Onika Berkley5-6FRGGrand Rapids, MI
3England Bennett5-10FRGBattle Creek, MI
5Madison Saxman5-9FRFSchoolcraft, MI
10Tazjah Pruitt5-8FRGLansing, MI
12Chloe McAllister5-5FRGBattle Creek, MI
20Layne Steel5-8FRGVicksburg, MI
22Daelynn Jackson-Peek6-0FRFLawrence, MI
23Lexus LeGardy5-11FRGDetroit, MI
24Onkari Thomas5-8SOGKalamazoo, MI
34Emma Burns6-0SOFManistee, MI
50MaKayla Barnhart6-2SOCPaw Paw, MI
52Rachel Cook5-9SOGPaw Paw, MI
Talisah Bridges - Head Coach - 1st season
Rodger Salinas - Assistant Coach - 3rd season
Felicia Thomas - Assistant Coach - 1st season
Katrina Gruener - Athletic Trainer
Brian Beery - Manager
James Jackson - Manager
Muskegon CC
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
1Tierra Williams5-9FRG/FMuskegon, MI
2Elysia Mattos5-4FRGMuskegon, MI
3Markayla Vander5-9SOGGrand Rapids, MI
4Samantha McCarthy5-8SOGCoopersville, MI
5Artrese Williams5-2FRGMuskegon, MI
11Janaya Ferrell5-11FRF/CMuskegon, MI
12Samantha Taylor5-8SOG/FCedar Springs, MI
21Delaney Bolles6-0FRF/CMuskegon, MI
22Kalisa Williams5-4SOGMuskegon, MI
23Iyana Brown5-9FRGFruitport, MI
24Brooke Larabee5-11FRG/FMuskegon, MI
33Ashanti Hale-Sandifer5-10FRF/CKalamazoo, MI
Amanda Parker - Head Coach - 3rd season
Jaren Edsall - Assistant Coach - 3rd season
Jennifer Steigenga - Athletic Trainer