• Saturday, Nov 19
    Grand Rapids CC vs
    1
    Johnson County CC
    3
    NJCAA Division II National Volleyball Tournament Ninth Place Match
  • Saturday, Nov 19
    Owens CC vs
    3
    Catawba Valley Community College
    2
    NJCAA Division II National Volleyball Tournament Third Place Match
  • Friday, Nov 18
    Grand Rapids CC vs
    3
    Northeast Community College
    1
    NJCAA Division II National Volleyball Tournament
  • Friday, Nov 18
    Grand Rapids CC vs
    3
    Central Community College Columbus
    1
    NJCAA Division II National Volleyball Tournament
  • Friday, Nov 18
    Lincoln Land CC vs
    3
    Owens CC
    0
    NJCAA Division II National Volleyball Tournament
  • Thursday, Nov 17
    Potomac State College of West Virginia vs
    0
    Owens CC
    3
    NJCAA Division II National Volleyball Tournament
  • Thursday, Nov 17
    Grand Rapids CC vs
    0
    Coffeyville Community College
    3
    NJCAA Division II National Volleyball Tournament
  • Thursday, Nov 17
    Sauk Valley CC vs
    0
    Owens CC
    3
    NJCAA Division II National Volleyball Tournament
  • Saturday, Nov 12
    Columbus State CC vs
    3
    Northampton Community College
    0
    NJCAA Division III National Volleyball Tournament
  • Friday, Nov 11
    Columbus State CC vs
    2
    Central Lakes College - Brainerd
    3
    NJCAA Division III National Volleyball Tournament
  • Friday, Nov 11
    Columbus State CC vs
    3
    Queensborough CC
    2
    NJCAA Division III National Volleyball Tournament
  • Sunday, Nov 6
    Schoolcraft vs
    1
    Muskegon CC
    3
    MCCAA/NJCAA District E Volleyball Tournament
  • Sunday, Nov 6
    Muskegon CC vs
    3
    Grand Rapids CC
    2
    MCCAA/NJCAA District E Volleyball Tournament
  • Sunday, Nov 6
    Muskegon CC vs
    2
    Grand Rapids CC
    3
    MCCAA/NJCAA District E Volleyball Tournament (If Necessary)
  • Saturday, Nov 5
    Muskegon CC vs
    1
    Schoolcraft
    3
    MCCAA/NJCAA District E Volleyball Tournament
  • Saturday, Nov 5
    Ancilla vs
    0
    Grand Rapids CC
    3
    MCCAA/NJCAA District E Volleyball Tournament
  • Saturday, Nov 5
    Sinclair CC at
    0
    Owens CC
    3
    NJCAA District F Volleyball Tournament
  • Saturday, Nov 5
    Edison CC vs
    3
    Cuyahoga CC
    2
    NJCAA District F Volleyball Tournament
  • Saturday, Nov 5
    St. Clair County CC at
    3
    Lansing CC
    0
    MCCAA/NJCAA District E Volleyball Tournament
  • Saturday, Nov 5
    Oakland CC vs
    3
    Mott CC
    0
    MCCAA/NJCAA District E Volleyball Tournament
2017 Volleyball Rosters
Alpena CC
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
2Lauren LaFeche5-2FRDSAlpena, MI
3Paige Chumura5-9SOOH/MBNorth Pole, AK
4Elise Leeck5-3FRDSAlpena, MI
5Kaylee Krussell5-5FRRS/SPellston, MI
6Maya Myers5-9FRMBBig Rapids, MI
7Kristine Robertson5-7FROHInterlochen, MI
8Jordan Modrzynski5-9SOOH/RSAlpena, MI
10Elizabeth Lozen5-10FROH/MBAlpena, MI
11Eva Grobbel5-10SOMBLake Leelanau, MI
12Anne Archambeau5-9SOUTLParadise, MI
Sarah Parsons - Head Coach - 12th season
Maria Lindahl - Athletic Trainer
Ancilla
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
1Magdalene "Makai" Gingerich5-8SOSShipshewana, IN
2Morgan Fulayter5-4FRDS/LPorter, IN
3Xena Newland5-8SORS/MBWalkerton, IN
5Trisha Moser5-3FRSBremen, IN
6Britney Hoffman5-7FROHDeMotte, IN
7Brittany Fergerson5-5FRRSGary, IN
8Bailey Storey5-9FROHBuffalo, IN
10McKenzie Boehning5-5FROH/RSFrancesville, IN
11Jessica Tuttle6-0FRMBLaPaz, IN
12Antoinette Dashner5-3SODSSouth Bend, IN
13Amanda Saltsman5-8FRDS/LMedaryville, IN
15Darrian Mowery6-1SORS/MBElkhart, IN
Jordan Weitzell - Head Coach - 1st season
Amber Redinger - Assistant Coach - 1st season
Clark State CC
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
1Paige Foss5-8FRS/RSMechanicsburg, OH
2Kaitlyn Schloss5-10FROHJamestown, OH
3Destanee Oliver5-7FROHSpringfield, OH
4Bailey Mounts5-8FROS/MSpringfield, OH
5Kai Crowe5-3FRDSSpringfield, OH
6Tanae Dixon5-10FROS/MSpringfield, OH
7Alexis Risner5-8FROHSpringfield, OH
8Katelynn McDowell5-6FRDSBeavercreek, OH
13Katelyn Partlow5-9FROHNew Carlisle, OH
14Mary Mayo5-10FROS/MMechanicsburg, OH
Steve McInturff - Head Coach - 1st season
Columbus State CC
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
1Olivia Dunham5-4FRDSUrbana, OH
2Haley Litman5-4SOLIBGrove City, OH
3Allyse Rutter5-10SOS/MBFostoria, OH
5Vicki Osbourne5-6SOSNelsonville, OH
6Rachel Ralston5-9SOOPPColumbus, OH
8Anna Megown5-7FRDSDublin, OH
10Abigail Lucas5-9FRMBGrove City, OH
12Leah Conway5-7SOOHGroveport, OH
15Hannah Fluty6-1SOMBBlacklick, OH
20Georgia Payne5-9FRS/OPPMansfield, OH
22Morgan Danec5-10SOOHCanal Winchester, OH
Jill Yocum - Head Coach - 3rd season
Kelsey Profio - Assistant Coach - 1st season
Elizabeth Johnson - Scout - 3rd season
Glen Oaks CC
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
1Calsey Gruzdov5-9SOMHGoshen, IN
2Emmalee Overmyer5-6FRSOsceola, IN
3Madison Kruger5-2FRDSMorley, MI
4Paige Engdahl5-7FROH/DSMishawaka, IN
5Amber Martin5-11FRMHWatervliet, MI
7Britta Mollberg5-6FRSBuchanan, MI
8Zenna Soule5-7FROHAugusta, MI
11Carly Kyle5-6FRDS/LBronson, MI
19Kaitlin Derrickson5-5FROH/DSSouth Bend, IN
Vince Strefling - Head Coach - 2nd season
Grand Rapids CC
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
1Kelsie Schultz5-3FRDSFruitport, MI
2Lena Thompson5-9SOOH/SHoward City, MI
4Lauren Helsen5-4SOSCoopersville, MI
5Jenna Smaby5-8FROHJenison, MI
6Peyton Helsen5-6SODSCoopersville, MI
7Hailey DeKorte5-6SOOH/DSHudsonville, MI
8Hannah Stearns5-10SOMBJenison, MI
9Megan DeGlopper5-6FRDSWalker, MI
10Autumn Severn5-8FRSNew Lothrup, MI
11Lindsey Glaz5-6FRDS/OHWalker, MI
12Haley Peters5-10FROHGreenville, MI
13Kendra DeJonge5-10FROHRockford, MI
17Ally German5-11FRMBFruitport, MI
18Kayla Salyer5-11FRMBCoopersville, MI
Chip Will - Head Coach - 11th season
David Rawles - Associate Head Coach - 4th season
Amanda Glaza - Assistant Coach - 1st season
Mike Roche - Athletic Trainer
Ben Brown - Statistican
Henry Ford
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
2Emily Schroeder5-6FRDS/RSDavison, MI
3Zaria Walker6-3SOMHDetroit, MI
4Natalia Gomez5-6FRDSDearborn, MI
5Cheyenne Lacinski5-7SOOHWoodhaven, MI
6Shleby Keleman4-11SOLIB/DSBelleville, MI
7Torianna Allen-Cook5-7SOOH/DSRomulus, MI
8Hannah Sullivan5-4FRSRockford, MI
9Hannah Fritz6-0FRMHBirmingham, MI
10Katelyn Pinkowski5-10FRMHAllen Park, MI
11Karly Bourasaw5-7SOOH/DSWyandotte, MI
12Victoria Konan6-3SOMH/RSSouthgate, MI
13Casey McGlory5-7FRSDetroit, MI
14Alexa Armstrong5-10SOOH/RSDetroit, MI
Rosemary Motamedi - Head Coach - 2nd season
Milton Resh - Assistant Coach - 2nd season
Carol Logerstedt - Assistant Coach - 1st season
Jean Kouakou - Assistant Coach - 1st season
Kalamazoo Valley CC
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
1Abigail Deal5-9FRROtsego, MI
2Colleen Whitman5-8FRDSAugusta, MI
3Haley Rock5-10SOSBloomingdale, MI
4Sara Egly6-1FROHPaw Paw, MI
5Carlie VandenBerg5-8SOOHKalamazoo, MI
6Morgan Hawkins5-10FRMKalamazoo, MI
7Hannah Gehrke5-5SODSPortage, MI
8Sara Gries5-9FROHKalamazoo, MI
9Camryn Hamlin5-10FROHSturgis, MI
10Samantha Nichols5-10SOMStanton, MI
11Gabriella Iagnocco5-10SOMKalamazoo, MI
12Alana Sunderman5-6FRSHolt, MI
13Megan Southland5-7SOOH/DSThree Rivers, MI
14Olivia Moore6-1FRRBangor, MI
Jennifer Buikema - Head Coach - 4th season
Christy Haynes - Assistant Coach - 1st season
Katrina Gruener - Athletic Trainer
Brian Beery - Manager
Kellogg CC
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
2Hannah Landis5-10SOOHThree Rivers, MI
3Katelyn Leckie5-7FRDSParchment, MI
4Breanna Eddy5-7SORH/MBColdwater, MI
5Kimberly Kusler5-7SOMBBattle Creek, MI
6Kameron Haley5-6FRDS/LBattle Creek, MI
8Erin Aerts5-8SOOHMattawan, MI
9Kelsey O'Day5-8SOSKalamazoo, MI
10Riley Rakocy5-11FRRHColdwater, MI
11Rose Tecumseh5-10FROHBattle Creek, MI
18Kirby Frodge5-8FROHBattle Creek, MI
21Emily Delmotte5-10SOOHMarshall, MI
Tom VanWienen - Head Coach - 3rd season
Brad Myers - Assistant Coach - 3rd season
Judy Mason - Assistant Coach - 1st season
Miranda McDonald - Student Assistant - 1st season
Ben Yarger - Strength and Conditioning Coach - 1st season
Tom Lawrence - Athletic Trainer
Lansing CC
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
1Hannah Whiteman5-7FRDSHolt, MI
2Alayna Mantei5-4FRDSNew Lothrop, MI
3Jazlynn Maxon5-4FRSMt. Pleasant, MI
4Erin Cooper5-8FRLIBLaingsburg, MI
5Silvia Strieff5-7FRR/DSLainsburg, MI
7Brianna Mohn5-7SOS/RHomer, MI
8Samantha Stanton5-8SORPotterville, MI
9McKenzie Kench5-7SOLIBIthaca, MI
10Morgan Daily5-10FRMMason, MI
12Kaycee Richmond5-9SOMMason, MI
13Madison David5-9FRMHolt, MI
14Mya Brooks5-8FRLIB/RHolt, MI
Emily Quintero - Head Coach - 5th season
Jube Falcon - Assistant Coach - 5th season
Meeshon Rogers - Assistant Coach - 2nd season
Kyle Knapp - Athletic Trainer
Macomb CC
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
1Lark Tate5-7FRS/OHBrownstown, MI
2Kandace Bell5-1FRDSDetroit, MI
3Kayla Cornett5-6FRDSBirmingham, MI
5Sydney Hensley5-5FRSMadison Heights, MI
6Marissa Tatti4-11FRDSChesterfield Township, MI
7Shelby Pullins5-8SOOH/MFranklin, MI
8Mahogany Malone5-9FRMMt. Morris, MI
9Bethany Wieske5-3FRDSEastpointe, MI
10Timesha Wilson5-8SORS/OPHarper Woods, MI
11Rebecca Krulski5-4FRS/OHDetroit, MI
12Nikyra McQueen5-8FROH/MDetroit, MI
13Margaret Kollenberg5-5FRSRoyal Oak, MI
14Lindsey McBride5-4FRDS/OHChesterfield Township, MI
17Livia Noble5-8FRMMacomb, MI
Irick Gardner - Head Coach - 2nd season
Tim Jacobson - Assistant Coach - 1st season
Denea Shelton - Assistant Coach - 1st season
Daimienne Goodlow - Assistant Coach - 1st season
Eleanor Schwartz - Assistant Coach - 1st season
Kari Ewalt - Athletic Trainer
Mott CC
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
1Lexi Mantei5-4FRSFlushing, MI
2Kennedy Speer5-11SOMHFlint, MI
3Katelyn Ferris6-0FROH/MBBurton, MI
4Madison Ramoie5-5SODSDavison, MI
5Emily Pearce5-0FRDSLinden, MI
6Alyssa Davis5-2FRDSFlushing, MI
7Bethany Schultz5-9SOMB/RSGoodrich, MI
8Zoe Earl5-6SOSHowell, MI
9Morgan Freeman5-10FRSDavison, MI
10Rachael Skinner5-8FRRS/OHSwartz Creek, MI
11Cassidy Curtis5-10SOOHFenton, MI
12Allison von Daggenhausen5-8FRRS/OHLake Fenton, MI
15Jordan Williams5-1SODSFenton, MI
22Myla Wolosonowich5-4SOLIB/DSFenton, MI
Katie Naves - Head Coach - 1st season
Alexandria Dowdell - Assistant Coach - 1st season
Muskegon CC
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
1Sami Hockstra5-6SODS/LIBFruitport, MI
2Julie Brown6-0FRMH/OHWhitehall, MI
3Shelby Rasch5-5FRDS/LIBWright, MI
4Kennedi Bernia5-8FRDSGrand Haven, MI
5Alexis Issette5-10FROH/MHIndian Lakes, MI
6Robbie Berg5-7SOOHMontague, MI
7Kaitlyn Gribowski5-10FRMHGrant, MI
8Katie Veihl5-9FROH/RSFruitport, MI
9Delaney Bennett5-10SORS/OHFruitport, MI
10Isabella Brown5-6FRSDavisburg, MI
11Raven Hoskin5-7FRMH/OHGrand Rapids, MI
12Raelyn Sells5-10SOMH/RSMuskegon, MI
16Haley Gartland5-4FRDSMuskegon, MI
Rick Rykse - Head Coach - 7th season
Lindsey Balcom - Assistant Coach - 6th season
Lindsey Kotecki - Assistant Coach - 2nd season
Zach Rykse - Assistant Coach - 1st season
Jennifer Steigenga - Athletic Trainer
Owens CC
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
1Niki Polce5-4SODSNew Boston, MI
2Brynn DuVall5-9FROHTemperance, MI
3Summer Sweeting5-6FRSNorth Fairfield, OH
4Cassidy Wlodarz5-2FRDSOregon, OH
7Leah Ballenger5-7SOOHFremont, OH
8Madison Lammers5-9FROHNew Knoxville, OH
9Jordan Alt5-11FRMBOttawa, OH
10Devon Heitkamp6-1SOMBNew Breman, OH
12Kennedy Ames5-8FROHNorwalk, OH
13Carrigan Gray5-7SOSFindlay, OH
14Erika Angstmann6-1SOOHSt. Mary's, OH
15Ally Angstmann5-10FROHSt. Mary's, OH
16Olivia Hermiller5-11SORSOttawa, OH
17Michaela Eisenhauer6-1FROHBellevue, OH
Sonny Lewis - Head Coach - 17th season
Denny Caldwell - Assistant Coach - 10th season
Bill Bonham - Assistant Coach - 3rd season
Katlyn Gail - Athletic Trainer
Sinclair CC
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
1Taylor Vittorio5-5FRDSKettering, OH
2Caroline Smith5-2SOSNew Carlisle, OH
3Ashleigh Smith5-4FRSSpringfield, OH
4Baylee Pursiful5-11FRMBNew Carlisle, OH
7Sarah Bettinger5-9SOOHAnna, OH
10Carly Barhorst5-11FRMBMinster, OH
11Aja Howard5-9SOMBEnglewood, OH
14Veronica Thornton5-2FRDSSpringfield, OH
15Kara Jones5-6FRS/OPPKettering, OH
16Shayna Bierlein5-9FROHNew Knoxville, OH
17Shai Robinson5-8FROPP/OHArcanum, OH
18Kaitlin Dunn6-0SOMP/OPPFairborn, OH
KC Gan - Head Coach - 19th season
Kayla Bertke - Assistant Coach - 2nd season
Elizabeth Collins - Assistant Coach - 2nd season
Erica Oldiges - Assistant Coach - 2nd season
Jerry Malicki - Volunteer Assistant Coach - 3rd season
Spencer Deffner - Athletic Trainer
St. Clair County CC
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
1Mackenzie Bryant5-10SOOHWarren, MI
3Kaseka Mulomede6-1FRMH/RSDavison, MI
4Erica VanderHaar5-9SOOH/RSSaginaw, MI
7Morgan Fitch5-8FRSLinden, MI
8Muranda Dore5-4SODS/LIBKimball, MI
9Jodi Kipela5-8SODSHowell, MI
10Abigail Brown5-7FRDSAvoca, MI
12Mia Tanton6-0FRMH/RSSmiths Creek, MI
14Catilin Quade5-7FRSMarlette, MI
17Ashley Wypych6-1FRRSPort Huron, MI
18Erica LaBaere5-11SOMHWashington Township, MI
20Maddy Seegraves5-10SOOHBay City, MI
Ray Cornwell, Jr. - Head Coach - 2nd season
Paul Levandowski - Assistant Coach - 6th season
Dan O'Barsky - Assistant Coach - 3rd season
Harold Tramski - Videographer
Kim Hartman - Athletic Trainer
John Brady - Athletic Trainer
Vincennes
#NameHt.Cl.Pos.Hometown
2Cali Topolski5-6SOSSouth Bend, IN
3Jillean Cooper-Watson5-10FRMB/OPPDanville, IL
4Hannah Bullock5-7SODS/OHMontgomery, IN
5Brooke Lasher5-10FRMB/OHMontgomery, IN
7Sydney Nurrenbern5-9SOOH/DSFrancisco, IN
8Genesis Milisde6-1SOMB/OHLa Romana, DR
10Erica Kik6-0SOMB/OPPGriffith, IN
11Abby Bigler5-3SODS/LIBFloyd Knobs, IN
12Shania Boyd6-5FRMB/OPPIndianapolis, IN
13Gabrielle Medrado6-1SOS/OPPSao Paulo, Brazil
14Mackenzie Haworth5-10FROH/OPPLanesville, IN
15Baylee Lippincott6-3FRMB/OPPPhoenix, AZ
16Yasmene Leath6-0SOMB/OPPIndianapolis, IN
Gary Sien - Head Coach - 2nd season
Mike Misner - Assistant Coach - 4th season